پشتیبانی 24 ساعته : 09981567033

جستجوی هتل

خانه مناف زاده اردبیل

خانه مناف زاده اردبیل

خانه مناف زاده اردبیل یکی از خانه های تاریخی استان اردبیل می باشد که در شهر اردبیل، میدان سرچشمه، کوچه رحمانی و در قسمت مرکزی شهر واقع شده است. این بنای تاریخی که از جاذبه های دیدنی اردبیل می باشد با قدمتی 100 ساله متعلق به دوران پهلوی اول می باشد.

استان اردبیل با قدمت تاریخی کهن و جاذبه های دیدنی فراوان مانند بقعه شیخ صفی الدین و دریاچه شورابیل یکی از مقاصد گردشگری ایران می باشد که سالانه میزبان گردشگران فراوانی از اقصی نقاط جهان می باشد. در این مقاله سعی داریم که شما را با این بنای تاریخی آشنا نماییم. با ما در ادامه همراه باشید. خانه مناف زاده اردبیل با مساحت 1303 متر توسط حاج محمدعلی معماری برای شخص حسین قلی صادقی ساخته شد. بنای این ساختمان به صورت کوشک مانند طراحی شده است و دارای پلانی مستطیل شکل می باشد. نکته جالب توجه در رابطه با این بنا طراحی بخش شمالی و جنوبی آن با اختلاف سطح می باشد که این اختلاف سطح به وسیله 9 پله صورت گرفته است و همین موضوع باعث گردیده تا بخش جنوبی بنا یک طبقه و بخش شمالی آن دو طبقه به نظر آید. همین ویژگی در خانه مناف زاده اردبیل باعث شده است که طبقه اول بنا از یک سمت مانند زیرزمین و از سمت دیگر طبقه همکف شناخته شود.

خانه مناف زاده اردبیل

از دیگر ویژگی های این بنا استقامت بالا و پایداری خوب آن در برابر زلزله می باشد که تا به امروز و زمین لرزه های اتفاق افتاده در اردبیل آسیبی به آن نرسیده است. از تزئینات خانه مناف زاده می توان به تزئینات آجر کاری و نقش و طرح های هندسی نما اشاره نمود که در نوع خود بسیار زیبا و دلنواز می باشد. خانه مناف زاده اردبیل در روزگارانی به عنوان بانک ملی و همچنین اداره ساواک مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروزه از آن به عنوان حوزه هنری استان اردبیل استفاده می گردد.

سخن پایانی

ایران زیبا، پر از بناها و ساختمان ها و طبیعتی به قدمت تاریخ حیات جهان و انسان می باشد که حفظ و نگهداری از آن ها بر همگان واجب می باشد. با تماشای اینچنین جاذبه هایی می توان به تاریخ هر کشور و رسم و رسوم و آیین و فرهنگ مردمان آن سرزمین آشنا شد و از تجارب آن ها بهترین بهره را برد. شکوه و سربلندی هر کشوری به حفظ و نگهداری چنین سرمایه هایی وابسته می شود تا آیندگان نیز بتوانند از آن ها استفاده نمایند. خانه مناف زاده اردبیل نیز تنها نمونه ای از تاریخ کشور ایران می باشد که در استان اردبیل واقع شده است. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی اردبیل حتما سری به مقاله های دریاچه شورابیل اردبیل و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی زده و با این استان زیبا بیشتر آشنا شوید. امیدواریم که سفر لذت بخشی به این استان شمال غربی ایران داشته باشید و از خوراکی ها و آداب و رسوم مردم این دیار لذت ببرید.

برچسب ها: جاذبه های گردشگری, جاذبه های دیدنی اردبیل, خانه مناف زاده اردبیل

چاپ ایمیل

خبرنامه الکترونیک

لطفا ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین آفرها و تخفیفت ویژه باخبر شوید.

نماد اعتماد الکترونیک

هتل باشی سیستم رزرواسیون اقامتگاه وتور


عضویت | ورود به سیستم

پشتیبانی 24 ساعته : 09981549963


0
اشتراک